ups چیست ؟

گروه هلدینگ رسام یو پی اس

تخصصی ترین مرکز فروش و تعمیر یو پی اس در ایران

تصویر تبلیغاتی سربرگ شرکت هولدینگ رسام یو پی اس
ups چیست ؟ شرکت رسام

آنچه در این مطلب خواهید خواند

ups چیست ؟

ups چیست ؟

ups چیست ؟
یوپی اس چیست

در مورد دستگاه Ups: (یو پی اس)

یوپی اس (Ups) ، منبع تغذیه بدون وقفه یا همان کوتاه شده عبارت Uninterruptible Power Supply می باشد، دستگاه الکترونیکی می باشد که برای محفاظت بارهای مهم و همچنین لوازم الکترونیکی، رادیویی ، بیمارستانی و … بکار گرفته می شود.

دستگاه یوپی اس از 4 قسمت عمده تشکیل می شود:

یکسو کننده شارژ

باتری ups

تبدیل کننده DC به AC

سوئیچ های غیر هادی

کارکرد یک یو پی اس در آسانترین شکل به گونه ای است که مصرف کننده در حالت معمولی از ولتاژ ورودی AC تغذیه می کند و در عین حال شارژر با یکسوسازی جریان ورودی AC و تبدیل کردن آن به جریان DC باطری را شارژ می نماید. هر زمانی که ورودی AC قطعی و یا به شدت کم یا زیاد تشخیص داده شود، اینورتر فوراٌ با تبدیل کردن ولتاژ DC باطری به برق AC ، ولتاژ بارمصرفی را بدون هیچگونه وقفه فراهم می کند.

ups چیست ؟

طبق استاندارد Ups ها دارای فن آوری ساخت بصورت زیر می باشند:

Passive Standby (یوپی اس استندبای)

Line Interactive (یوپی اس لاین اینتر اکتیو)

Double Coversion (یو پی اس آنلاین دابل کانورژن)

دلیل استفاده از دستگاه Ups (یوپی اس ) چیست؟

یو پی اس ها برای مخالفت با مشکلات برق AC سیستم ها طرح ریزی و ساخته می شوند. این لوازم برقی می توانند در محدوده از چند صد ولت آمپر جهت محفاظت کامپیوتر شخصی تا چند مگا ولت آمپر  برای مراکز دیتا سنتر ، مخابراتی و صنعتی عظیم طرح ریزی، ساخته و به بازار مصرف ارائه می شوند.

ups چیست ؟

مشکلات موجود در برق شهر:

قطع برق ورودی شهر (Black Out):

در صورت بروز این چنین مشکل دستگاه یو پی اس با بکارگیری از باطری تا مدتی که انرژی الکتریکی ذخیره شده در آن اجازه می دهد، انرژی مصرفی لوازم برقی متصل را تامین می کند.

کاهش ناگهانی ولتاژ (Power Sag):

این رویداد معمولا در نتیجه راه اندازی بار الکتروموتور در شبکه برقی پدید آمده و سبب خطی کارکرد،  Crash کردن، ریست شدن سیستم های رایانه ای می شود، در صورت بروز ای چنین حادثه ای در شبکه الکتریکی، یو پی اس فوری عمل کرده و انرژی مصرفی لوازم را از طریق باطری فراهم می کند و بعد از رفع خطا و ارور در برق شهری ، به وضعیت معمولی و عادی خود برمی گردد.

کاهش طولانی ولتاژ (Brown Out):

در صورت بروز این چنین مشکلی، کارکرد دستگاه یوپی اس مثل وضعیت قطع برق می باشد. همچنین میتوان جهت رفع این کاستی از استابیلایزریا تثبیت کننده ولتاژ  بهره گیری نمود که افت ولتاژ را تلافی نماید.

افزایش ناگهانی و شدید ولتاژ (Spike & Surge):

این حادثه در نتیجه رعد و برق و عمل کلیدزنی در شبکه های برق پدید می آید و در نتیجه امکان دارد که ولتاژ به صورت ناگهانی و چندین برابر ولتاژ نامی شبکه افزایش یابد. به طور معمول در ups ها، مدارهای محفاظتی تعبیه می شود که انرژی الکتریکی ناشی از این افزایش ولتاژ را از بین می برد تا از اعمال آن به سیستم های الکتریکی پیشگیری شود.

افزایش طولانی ولتاژ (Over Voltage):

اگر افزایش ولتاژ به مدت زیادی ادامه یابد امکان دارد به برخی از قطعات مهم لوازم برقی خسارت وارد نماید. در این حالت یو پی اس فراهم کننده انرژی الکتریکی مصرف کننده ها خواهد بود و برق شهری را  از مصرف کننده ها جدا می کند ، در ضمن بکارگیری از استابیلایزر رایج ترین راه برای رفع این مشکل است.

نویز (Noise):

بطور معمول در شبکه های الکتریکی بارهایی همچون اجاق ها مایکروویو موجود می باشد که سبب پدید آمدن نویز و تداخل الکترومغناطیسی در شبکه برق شهری می شود. برای جلوگیری از این پدیده در یو پی اس ها قسمتی با نام فیلتر تعبیه می شود تا اثرهای پدید آمده از نویز و تداخل آن تا حدود زیادی کم شود.