شرکت رسام یو پی اس : خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس :

پس از درک اصول اولیه عملکرد یک سیستم تامین انرژی بدون وقفه(یو پی اس)، شناخت انواع مختلف آن و آشنایی با اجزای مهم آن، اکنون در مورد برخی از خصوصیات طراحی و ویژگیهای مختلف یک یو پی اس که باعث تفکیک آن از انواع دیگر یو پی اس می شود صحبت خواهیم کرد.
بعلاوه راجع به پارامترهای مهمی که توانایی و قابلیتهای یک یو پی اس را تعیین میکند بحث خواهیم نمود. بسیاری از عناوینی که دراین فصل مورد بحث قرارخواهد گرفت برای اخذ تصمیم در مورد انتخاب نوع واندازه مناسب یک یو پی اس  برای کار شما مهم خواهد بود.

مشخصات فیزیکی:

در این قسمت نگاهی اجمالی مشخصات فیزیکی که معمولاً برای یک منبع تغذیه در نظر گرفته میشود خواهیم داشت.

این مطالب شامل چگونگی قرارگیری یو پی اس و همچنین مشخصات قطعات فیزیکی آن خواهد بود.

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

فاکتورشکل:
گهگاه شکل منبع تغذیه را معادل همان قابی درنظرمیگیرند که منبع تغذیه درون آن قرارداده شده است که عمومی ترین آن “microATX” میباشد.
باید دقت نمود که درواقع چنین فاکتورشکلی برای یک منبع تغذیه وجود ندارد ومنظور، یک منبع تغذیه SFX میباشد که معمولاً به آن یک سیستم  microATX اطلاق میشود.

ابعاد:
معمولاً پهنا (W)، عمق (D) و ارتفاع (H) میباشند که به اینچ یا میلیمترداده میشوند.(یک اینچ ۲۵٫۴میلیمترمیباشد)
وزن:
وزن منبع تغذیه معمولاً به پوند یا کیلوگرم داده میشود که یک پوند ۰٫۴۵۳۶ کیلوگرم میباشد.
کانکتورهای بُرد اصلی :
تعداد و نوع کانکتورهایی است که به عنوان رابط منبع تغذیه وبُرد اصلی مورد استفاده قرارمیگیرند.

معمولاً سازنده نمیگوید که این کانکتورها ازانواع AT ،ATX، SFX یا WTX  است بلکه ما باید از مشخصات ضریب شکل و با توجه به تعداد پین های هر کانکتور، نوع آن را تشخیص دهیم. در طراحی ATX  ،SFX و WTX اگر کانکتورهای اضافی ویا انتخابی وجود داشته باشد باید توسط سازنده مشخص شود.
کانکتورهای راه اندازی:
تعداد کانکتورهایی است که بعنوان یک تجهیزاستاندارد با منبع تغذیه ارائه می گردد.

ممکن است بعضی از آنها از نوع بزرگ (شکل D) و برخی دیگر ازنوع کوچک (اتصال کوچک) باشند. منابع تغذیه بزرگ باکیفیت بالاترمعمولاً دارای کانکتورهای بیشتری می باشند.
مشخصات پنکه (Fan) :
به مشخصات fan منبع تغذیه قبل ازآنکه شما منبع تغذیه را خریداری کنید میگویند. برخی ازمشخصات فن معمولاً دربرگه مشخصات آورده میشود ولی خیلی ازآنها آورده نمیشود. مثلاً اکثرسازندگان بطورصریح نمیگویند که آیا فن های منابع تغذیه ATX به داخل منبع تغذیه میدمند یا به خارج آن. شما باید این را بامشاهده عملکرد فن بفهمید ویا ازسازنده بپرسید. برخی ازمشخصاتی را که ممکن است دربرگه مشخصات ببینید عبارتند از:
اندازه فن:  اندازه فن منبع تغذیه است که معمولاً به میلیمتر داده میشود.

فن ها معمولاً به شکل مربع هستند و اندازه داده شده ،طول ضلع مربع است.

برخی اوقات ( نه معمولاً) اندازه ضخامت فن نیز داده میشود.
نوع یاتاقان فن: مشخص کننده اینکه آیا موتورفن ازیاتاقان غلتشی استفاده میکند یا نوع لغزشی .( بحث مربوط به فن های منابع تغذیه را ببینید تا متوجه شوید چرا این قضیه مهم است)
ولتاژ :  ولتاژی است که برای تغذیه فن مورد استفاده قرارمیگیرد. (اگر مقدارآن مشخص نشده بود، پیش فرض آن ۱۲+ ولت میباشد )
ظرفیت:  بیانگرمیزان توانایی فن درجابجا کردن هوا میباشد و برحسب CFM (فوت مکعب دردقیقه) اندازه گیری میشود. هرچه این عدد بزرگتر باشد بهتراست و نشاندهنده اینست که فن قدرت سرد کنندگی بیشتری دارد.

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس
فاکتور شکل:

فاکتور شکل یک قطعه از یک تجهیز به شکل عمومی و اندازه آن مربوط میشود.

به لحاظ فنی صحبت در مورد فاکتورهای شکل یک یو پی اس  ممکن است دقیق نباشد زیرا یو پی اس ها معمولاً برخلاف بسیاری از وسایل و تجهیزات دیگر در اشکال از پیش تعیین شده و استاندارد ساخته نمی شوند. دلیل اصلی آن اینست که یو پی اس  ها بزرگ می باشند، به عبارت دقیق تر هرچه باتری بیشتری در  یو پی اس قرار بگیرد ظرفیت آن و در نتیجه اندازه آن بزرگتر خواهد شد.

بنابراین هر ظرفیتی از ups دارای اندازه متفاوتی میباشد.
به هرحال اکثر ups ها به لحاظ شکل به دودسته تقسیم میشوند:

یو پی اس  منفرد و یو پی اس سوار شده در قفسه.
یو پی اس منفرد همانهایی هستند که معمولاً میبینیم.

آنها درون قابی قرار گرفته اند وبرای این طراحی شده اند که روی زمین و درنزدیکی وسیله ای که آنرا تحت پوشش قرار میدهند گذارده شوند.
یو پی اس هایی که درقفسه سوارمیشوند، برای قرار گرفتن در محفظه های مخصوص میباشند و مختص استفاده برای کامپیوترهایی که درقفسه قرارمیگیرند، سخت افزارهای شبکه ای ودیگرتجهیزات میباشند.
همچنین این یو پی اس ها در صنایع و وسایل تجاری به دلیل کاهش در فضای اشغال شده کاربرد دارند.

زیرا مولفه های آن را میتوان بصورت عمودی وتا ارتفاع زیاد روی هم قرار داد.

در این حالت اتصال بین تجهیزات نیز به دلیل نزدیک بودن به یکدیگر اغلب ساده تر انجام میگیرد.

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

یکی از دغدغه های مدل قفسه ای موضوع تهویه آنهاست.

باید دقت کرد که قفسه را بیش از گنجایش آن در مکانی که قادر به فراهم نمودن تهویه مناسب نباشد پر نکنیم.
مشخصات محیطی :
مشخصات محیطی به شرایطی اشاره میکند که تحت آن، منبع تغذیه بدون هیچ مشکلی کار کند.(در بعضی حالات ،شرایط محیطی که برای منبع تغذیه باید تامین شود حتی در حالتی که دستگاه در انبار قرار دارد)

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

محدوده دما جهت عملکرد مناسب:
این محدوده شامل کمترین وبیشترین مقدارقابل قبول دمای محیط برای یک منبع تغذیه درحال کارکردن است.(منظورازدمای محیط، دمای مکانی است که منبع تغذیه درآن کارمیکند نه دمای داخلی آن ). این دما بین صفر تا ۴۰ درجه سانتیگراد (۳۲ تا ۱۰۴ درجه فارنهایت) درنظر گرفته میشود. بکارگیری منبع تغذیه، خارج ازاین محدوده دمایی ممکن است باعث آسیب دیدن دستگاه شود.
محدوده دما جهت انبارش:
این محدوده شامل کمترین وبیشترین مقدارقابل قبول دمای محیط برای یک منبع تغذیه انبارشده میباشد. معمولاً این دما محدوده بیشتری رانسبت به دمای عملکرد دستگاه پوشش میدهد. اگربه محدوده دمای انبارش درمشخصات دستگاه اشاره نشده بود به این معنا نیست که این قضیه برای سازنده مهم نبوده است. بپرسید و اگرپاسخ آنرا نیافتید ایمن ترین راه حل آنست که همان محدوده دمایی کارکرد دستگاه را برای انبارش درنظربگیرید.

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

اخطار:
زمانی که انبارش دردمای بسیارپایین انجام میشود لازم است که قبل ازاستفاده ازدستگاه، آنرا به محیط مربوطه آورده و مدتی صبر کنیم تا قطعات دستگاه با محیط اطراف به دمای تعادل برسند درغیر اینصورت ممکن است دراثرمیعان ناشی ازتغییرسریع درجه حرارت، دستگاه آسیب ببیند.
محدوده رطوبت: به بازه رطوبتی قابل قبول برای بکارگیری منبع تغذیه گفته میشود.

این مقدار می تواند بین ۱۰% تا ۹۰% رطوبت نسبی باشد.

رطوبت بیش از این مقدار می تواند تجهیزات کامپیوتر را خراب کند.
محدوده ارتفاع: برخی از سازندگان، یک محدوده تعریف شده برای ارتفاعی که دستگاه در آن مورد استفاده قرار می گیرد تعریف میکنند.

این قضیه وقتی درنظرگرفته میشود که شما کامپیوتر خویش را درون هواپیما میبرید یا با آن از کوه بالا میروید.

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

دمای محیط و توافق با شرایط محیطی :

یک عامل بحرانی برای طول عمر سخت افزار کامپیوتر،دمای اجزای تشکیل دهنده آن میباشد.

اجزایی که در دمای بالا کار می کنند زود مستهلک می شوند و آنهایی که دمای بالا ندارند عمرشان خیلی بیشتر است. یکی از روش های خنک نگه داشتن اجزا استفاده از تجهیزات خنک کننده و رعایت سرمایش و تهویه است. دیگری فراهم نمودن شرایط محیطی مناسب برای سخت افزار میباشد. قانون عمومی دمای مناسب برای کامپیوترها این است که کامپیوتر بطور معمول و متوسط در همان دمایی کار کند که مردم دوست دارند در آن کار کنند.
در صحبت عام، دمای مناسب برای عملکرد صحیح یک کامپیوتر بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است که البته کمتراز۱۵ درجه، نسبت به بیشتراز۲۴ درجه ارجح می باشد.

کارکردن یک کامپیوتر در دمایی بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد، خنک کردن آن را بسیار مشکل می سازد.
بخاطر داشته باشید که در برخی مشاغل، ترموستاتی وجود دارد که توسط یک تایمر، سیستم تهویه هوا را هنگام شب قطع می نماید. در این شرایط شاید لازم باشد اطمینان حاصل کنید که کامپیوترتان در تمام طول شب روشن نخواهد بود یا اینکه برای آن یک اتاق کامپیوتر مخصوص، با کنترل دمایی مستقل طراحی شده است.
غالب سخت افزارهای کامپیوتر هنگامی که کار نمی کنند میتوانند دمایی بسیار پایین تر از حد مجاز و یا بالاتر از حد مجاز را تحمل کنند. زمانی که شما تجهیزات را جابجا می کنید و یا آنها را انبار می نمایید نگرانی در مورد میزان دما بسیار کمتر از زمانی است که آن تجهیزات مشغول کار هستند. اگرچه وقتی شما قطعه ای را که مدتها در معرض دمای بسیار پایین قرار گرفته است ناگهان روشن کنید ریسک از بین رفتن دائمی قطعه افزایش خواهد یافت. لازم است که تجهیزات بسیار سرد قبل از به کارگیری به تدریج به دمای لازم رسانیده شوند. این عمل را توافق با شرایط محیطی می نامیم.
اگر شما کامپیوتری را که در دمای بسیار پایین بوده است ناگهان به برق بزنید، بسیار سریع گرم خواهد شد، سریع تر از آنکه اگر شما آن را روی میزی می گذاشتید به تدریج و در زمان مناسب گرم می شد.
تنش حرارتی یکی از دلایل عمده خرابی پیش ازموعد تجهیزات الکترونیکی می باشد.
بیشترین خطر تغییرات ناگهانی دما زمانی است که امکان میعان بوجود آید.

حتما دیده اید وقتی که یک آدم عینکی برای دقایقی در هوای سرد بیرون باشد و سپس ناگهان داخل اتاق گرم شود عینک وی چگونه مه خواهد گرفت). این اتفاقی است که کاملاً ممکن است برای یک تجهیز الکترونیکی بیفتد. معمولا اگر زمان کافی برای تبخیر شدن مایع از روی تجهیزات نمناک به آنها داده شود موجب بروز هیچ مشکلی نخواهد شد ولی اگر صفحه هارد شما یا روی برد تغذیه رایانه زمانی که آن را بکار میاندازید نمناک باشند وقوع تخریب تقریبا حتمی است.
هر چه تجهیز سردتر باشد زمان بیشتری لازم است تا به دمای مناسب برسد. من شخصاً ۱۲ ساعت برای روشن کردن دستگاهی که مدتی در محیط سرد با دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه سانتیگراد بوده است صبر میکنم واگر دستگاه به دلایلی زیر نقطه انجماد بوده است، ترجیح میدهم که برای توافق محیطی دستگاه پیش از ۲۴ ساعت آن را روشن نکنم.

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

رطوبت:

همانند آنچه که در بخش درجه حرارت بیان شد، کامپیوترها ترجیح میدهند که در رطوبت معتدل کار کنند. کامپیوترها به مقوله رطوبت مانند دما حساس نیستند ولی به هر حال از رطوبت تاثیر می پذیرند.

واضح است که کامپیوتر و رطوبت با یکدیگر مخلوط نمی شوند! شما باید کامپیوتر خود را خشک نگه دارید.

به این معنا که آن را از محلها و اشیائی که ممکن است باعث مرطوب شدن آن شود دور نگه دارید.

بعنوان مثال، واضح است که نباید کامپیوتر خود را در حمام یا آشپزخانه قرار دهید.

مثال دیگری که شاید واضح نباشد این است که کامپیوتر خود را نزدیک پنجره ای که زیاد باز و بسته میشود قرارندهید،مراقبت کنید که آشامیدنی و چیزهایی نظیر آن را در مجاورت pc قرار ندهید زیرا ممکن است روی آن بریزد و موجب خسارت دیدن کامپیوتر شود.
تا آنجایی که به آب وهوا مربوط است استفاده از کامپیوتردر یک محیط مرطوب میتواند مشکل آفرین باشد ولی فقط اگرمحیط بشدت مرطوب باشد. چند شب وروزگرم اهمیت ندارد ولی استفاده ازکامپیوتردریک محیط باران زای استوایی مقوله ای کاملاً متفاوت است. رطوبت باعث خوردگی میشود وریسک ایجاد میعان را که میتواند باعث تخریب کامپیوترشود بالا میبرد.همچنین باعث میشود که سرد کردن کامپیوتربسیارمشکل گردد.
ازطرف دیگرهوای بسیارخشک نیزمیتواند به دو طریق مشکل سازباشد.اول اینکه مقدارالکتریسیته ساکن موجود درفضا رابیشترمیکند که میتواند احتمال تخلیه الکتریکی را بیشتر کند ودوم اینکه سرعت فرسوده شدن اجزایی را که درطول زمان خشک میشوند (مانند لاستیکهای چرخنده درپرینترهای لیزری) افزایش میدهد.
بالاخره رطوبت، مشکلات ناشی ازتغییرسریع آب و هوا را بیشتر میکند (انتقال از یک محیط سرد به یک محیط گرم میتواند موجب میعان شود) به همین خاطر است که قبل از روشن کردن کامپیوترباید صبرکرد تا به دمای محیط برسد. واضح است که اگرمحیط گرم، یک محیط مرطوب نیز باشد، احتمال میعان افزایش خواهد یافت.

خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس

محیط کثیف (محیط غبارآلود):

شرکت رسام یو پی اس : خصوصیات و ویژگیهای یو پی اس
محل نصب یو پی اس

بهترین عملکرد کامپیوترزمانی است که در یک محیط تمیزمورد استفاده قرارگیرد وهمچنین وقتی که بطورمرتب تمیزشود.
اکثرمنازل وادارات به اندازه کافی تمیزهستند که یک کامپیوترنیازبه کارخاصی غیرازتمیز کردن مرتب به عنوان بخشی از کارهای معمول جهت پیشگیری ازآسیب دیدن ندارد اگرچه محیطهای صنعتی میتوانند موجب خسارت شدید به کامپیوترها شوند.
یادم می آید که زمانی یک کامپیوتر قدیمی وازکارافتاده را ازیک کارگاه که درآن عملیات سوراخکاری و پودرکردن چدن بطور روزانه، سالهای سال انجام میشد جابجا میکردم. وقتی که درpc رابازکردم تمام سطوح داخلی آن با غبارکربن پوشانده شده بود وزمانی که برخلاف میل باطنی، هارد ازکارافتاده آن را گشودم مشابه همان غبارسراسرهارد را پوشانده بود. مشخص است که با گردش هارد تمام سطح دیسک ازدوده پوشانده شده بود وجای تعجب نبود که آن هارد دیگرکارنمیکرد.
کامپیوترهایی که برای استفاده درمحیط های کثیف درنظرگرفته میشوند باید محافظت شده و اغلب تمیزشوند. یک راه ساده پیشگیری، استفاده ازتمیز کننده های هوا دراتاقی است که کامپیوترواقع شده است. همچنین جعبه های(case) مخصوص برای سخت افزارهای کامپیوترونیزمحفظه های مخصوص نگاهداریcase  برای کامپیوترهایی که قراراست درمحیطهای صنعتی استفاده شوند طراحی شده است تا درمقابل خرابی ناشی ازآلودگی محیط حفاظت شوند. بطورمعمول صاحبان کامپیوترفقط باید بخاطرداشته باشند که کامپیوترخود راهرازچند گاه تمیزکنند ومطمئن باشند که مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم با شرکت