مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

گروه هلدینگ رسام یو پی اس

تخصصی ترین مرکز فروش و تعمیر یو پی اس در ایران

تصویر تبلیغاتی سربرگ شرکت هولدینگ رسام یو پی اس
شرکت رسام یو پی اس : مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

آنچه در این مطلب خواهید خواند

مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

مقدمه ای در رابطه با یو پی اس :

کلا” بر اساس ابتدائی ترین ذهنیت و برداشت اکثر کاربران بر این باورند که از یو پی اس (UPS) صرفاً برای زمانی استفاده کنند که برق قطع می شود و می توانند از آن به عنوان باتری استفاده کنند.

ولی این یک باور اشتباه است.

یوپی اس کلا” زمان هایی به کار می آید که در برق شهر نوساناتی ایجاد میشود و ممکن است به قسمت های حساس کامپیوتر و یا سرور ها مانند هارد دیسک یا مادربورد آسیب های جبران ناپذیری وارد کند در این مواقع یو پی اس برق تثبیت کرده وپس از آن برق وارد کامپیوتر می شود تا ایرادی برای سیستم های کاربر پیش نیاید.
اولا” اینکه هیچوقت از یک محافظ لوازم برقی ( مانند محافظ یخچال یا کامپیوتر (لوازم الکتریکی معمولا نسبت به نوسانات ولتاژ برق بسیار حساس هستند .

همانطور که می‌دانید نوسان ولتاژ در برق شهر تقریبا یک حالت روزمره است.

کارخانجات تولید کننده وسایل الکتریکی معمولا از یک منبع تغذیه ای برای رفع این مشکل استفاده می‌‌کنند.
معمولا کار یک منبع تغذیه(ups) در اینگونه وسایل جلوگیری از نوسانات بالای برق مخرب برای دستگاه می‌باشد.

ولی زمانی که برق شهر قطع می‌‌شود از منبع تغذیه هم کاری بر نمی‌آید.
اگر از کامپیوتر زیاد استفاده می‌کنید احتمالا تا بحال برای شما هم پیش آمده که در زمان کار با کامپیوتر برق قطع شده باشد و اگر آدم خوش شانسی باشید احتمالا هنوز کامپیوترتان درست کار می‌کند.

البته در اکثر موارد حداقل مادربرد کامپیوتر آسیب می‌بیند.

اگر CPU ایراد ندیده باشد باید بگوییم که هنوز هم نسبتا انسان خوش شانسی هستید.

از سیستم یو پی اس چه می‌دانید ؟

در حال حاضر با وجود مادربرد هایی که خیلی هم قیمت بالایی ندارند می توانید از روشهای ارزانتر ی برای حفاظت مادربرد سیستم کامپیوترتان در برابر مشکلات برق شهر استفاده نمایید . ولی هیچ روشی مانند استفاده از یک سیستم یو پی اس یا یک منبع تغذیه بدون وقفه نمی تواند از مادربرد یا سایر تجهیزات گرانقیمت شما در برابر نوسانات برق م حفاظت کند. زمانیکه شما یک سرور یا کامپیوتر با قیمت بالا دارید اهمیت وجود یو پی اس بیشتر می شود یوپی اس برای نوسانات برق ورودی و تثبیت ولتاژ آن دارای مدارات خاصی است. و برای حل مشکل قطع برق یا افت بیش از حد ولتاژ ( افت ولتاژ برای بسیاری تجهیزات مضر است یا سبب از کار افتادن موقت آنها می شود ) از باتری های یو پی اس استفاده می کند.

که کل این مجموعه را یو پی اس می گویند.

یوپی اس مخفف چه کلمه هایی است و چرا ما به یک سیستم یو پی اس نیاز داریم ؟

یو پی اس متشکل از عبارت Uninterruptible Power Supply و به معنای منبع تغذیه بدون وقفه یعنی موقعی که برق شهر یا ورودی قطع شد برق مصرف کننده قطع نشود و خللی در کار مصرف کننده ایجاد نشود و مقدار زمانی که لازم است اپراتور کار ناقص مونده خود را به پایان رساند را تامین می کند.

یوپی اس سیستمی الکترونیکی است به منظور تامین بی وقفه انرژی برای مصرف کننده های کاربران که به اختلالات و نوسانات موجود در شبکه و قطع برق حساس بوده و به دلیل ضرورت استفاده و حساسیت‌ های زیاد شامل تجهیزات ضروری برای مجموعه‌های کامپیوتری ، مخابراتی ، سیستم های کنترل و ابزار دقیق ، آزمایشگاهی و بیمارستانی می‌باشد.
کاهش و یا افزایش ناگهانی ولتاژ ، تغییرات فرکانسی ، انواع اعوجاجات لحظه ای یا دائم ، مثال هایی ازمشکلات ایجاد شده بر روی برق شهر می‌باشند. سیستم های الکترونیکی پیشرفته و حساس (نظیر سیستمهای کامپیوتری و شبکه ، سیستم های مخابراتی و پزشکی ) با توجه به کاربردهای حساسی که دارند نیازمند استفاده از تجهیزات ضروری مانند منبع تغذیه بدون وقفه یو پی اس و نسبتا دقیق می باشند تا ولتاژ و فرکانس ثابت و پاک و قابل اطمینان را به خروجی انتقال دهند .

مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

انواع نوسانات و اختلالات موجود در برق شهری ایران
قطع برق :

به قطع شدن کامل برق برای مدت زمان طولانی تر از یک دقیقه گفته می شود که در هنگام وقوع ، سیستم استفاده کننده از برق کاملا از کار می‌افتد . قطع برق شهر یک اتفاق معمولی است که در پیشرفته ترین کشورهای دنیا نیز گرچه اندک ولی باز هم اتفاق می افتد اما همیشه قطع شدن برق به انجام مجدد کارها ی عادی و روزمره بعد از یکی دو ساعت ختم نمی شود و ممکن است خسارات جبران ناپذیری را در بر داشته باشد برای مثال یک بانک اگر مدتی بدون برق باشد در سیستم آن اختلالات فراوانی وارد می شود و یا یک سرویس دهنده خدمات اینترنت و یا یک سرور شبکه اگر مدت زمانی بدون برق باشد به مرور کاربران خود را از دست می دهد.

این زمان است که سیستم یو پی اس به کمک ما می شتابد.

البته یو پی اس های شرکت رسام یو پی اس همیشه در دسترس شما هستند .

شرایط و علت های موثر در به وجود آوردن اختلالات و نوسانات :

یکی از بزرگترین مشکلاتی که برق شهر دارد نوسانات شدید لحظه ای آن میباشد .

این حالت برق که دلایل بسیاری از جمله رعد و برق و القای کابل های ارتباطی برق شهر دارد موجب صدمات جبران ناپذیری به وسایل الکترونیکی و الکتریکی می شود چه بسا زمانی که سیستم های ما از جمله کامپیوتر و سرور ها خاموش بوده و به دلیل این که دوشاخه آن به پریز برق متصل هستند صدمه دیده است.

به همین علت توصیه می گردد زمانی که سیستم ها خاموش هستند آنها را از پریز برق جدا نمایید.

از دیگر علت های دیگر نویز الکتریکی برق شهر است که ممکن است موجب قفل شدن ( HANG ) سیستم کامپیوتری و در نتیجه از دست رفتن اطلاعات کامل آن می شود.

مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

نوسان لحظه ای ولتاژ که در اثر روشن کردن یک وسیله الکتریکی قوی به وجود می آید نیز می تواند موجب راه اندازی مجدد کامپیوتر شده که از بین رفتن اطلاعات را در بر خواهد داشت. توجه داشته باشید که کمترین نوسانات برق که حتی ممکن است نا محسوس باشد می تواند برای سی پی یو مضر بوده و موجب سوختن و یا نیم سوز شدن ترانزیستورهای آن شود. به همین علت است که پس از مدت ها کار با رایانه مثلاً پس از یک سال متوجه می شوید که رایانه شما نسبت به روزهای نخست خودکند تر شده و بیشتر قفل می کند.

برای جلوگیری از صدمات ناشی از اختلالات برق شهر قاعدتا” به شما خرید یک یو پی اس توصیه نمی شود بلکه یک محافظ تقویت کننده برق حدوداً ۷۰۰ وات برای یک کامپیوتر و دستگاه های جانبی آن کافی به نظر می رسد. اما یوپی اس علاوه برخاصیت های تثبیت ولتاژ ، تقویت و تنظیم برق شهر خصوصیات منحصر به فرد زیادی هم دارد که گاهی آن را برای سیستم های کامپیوتری موجود در موسسات و ادارات و شرکت ها ضروری می کند.

مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

فرق یو پی اس تمام سینوسی با یوپی اس شبه سینوسی

شرکت رسام یو پی اس : مقدمه ای در رابطه با یو پی اس
مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

شکل موج برق شبکه که برای ورودی در سیستمهای برقی مورد استفاده قرار می گیرد به شکل منحنی سینوسی با ولتاژ آر-ام-اس  نامی برابر ولت ۲۲۰ می باشد .

برخی بارهای الکتریکی به مقدار آر-ام-اس ولتاژ شبکه حساس می باشند.

مثل لامپهای روشنایی به مقدارپیک ولتاژ شبکه نیاز دارند مانند رایانه هاوتجهیزاتی که با منبع تغذیه سو ئیچینگ کار میکنند.

شکل موج دیگری که در خروجی برخی یو پی اس ها به چشم میخورد بنام شبه سینوسی شناخته میشود.

در این یو پی اس ها بارالکتریکی با شکل موج پله ای با ولتاژ پیکمعادل پیک شبکه و مقدار آر-ام-اس  برابر با آر-ام-اس  شبکه تغذیه می شود .

بهترین شکل موج خروجی برای یو پی اس ها ،‌شکل موج سینوسی هم دامنه و سنکرون با شبکه می باشد .

در این یو ی اس هاسیستم کنترل با تغییر بهره مدار رگولاسیون بروشهای مختلف PWM خروجی را علیرغم تغییرات بارالکتریکی و ولتاژ باتری یو پی اس در مقدار ثابت نگاه می دارد.

برای یو پی اس های با شکل موج خروجی مربعی و یا مربعی اصلاح شده، توصیه سازنده:

استفاده از تجهیز حفاظت شده برای زمان حداکثر۱۵ دقیقه میباشد.

مقدمه ای در رابطه با یو پی اس

در حالت کلی برای سیستمهای خانگی، یو پی اس ای با شکل موج مربعی اصلاح شده مناسب میباشد.

این یوپی اس ، یارانه،مانیتور و دیگردسنگاههای شبیه را براحتی مورد محافظت قرار میدهد.

البته بخاطر داشته باشید که یو پی اس های ارزان قیمت به هر حال از ولتاژ خط استفاده میکنند.

درحالیکه شکل موج خروجی فقط وقتی که ازباتری یو پی اس استفاده میشود نقش خود را ایفا میکند.