عکس یو پی اس ، منبع تغذیه بدون وقفه

UPS یا Uninterruptible power supply که به فارسی منبع تغذیه بدون وقفه بیان می شود و به اختصار در فارسی یو پی اس گفته و نوشته می شود .

منبع تغذیه بدون وقفه ، دستگاه الکترونیکی است که مابین برق شهری و مصرف کننده مانند رایانه شخصی قرار می گیرد و در زمان قطعی برق شبکه شهری یا کاهش و ازدیاد ولتاژ ورودی ، مصرف کننده را در حالت نرمال قرار داده و همچنان ولتاژ ثابت و تثبیت شده به آن منتقل می کند.

نوع ها :

  1. آماده به کار یا به انگلیسی  Offline
  2. دوبل تبدیل یا به انگلیسی Online
  3. تعامل با خط یا به انگلیسی Line interactive

1 – یو پی اس آماده به کار :

یو پی اس های آفلاین معمولاً در توانهای پایین ساخته می شوند و بیشتر اوقات از باتری داخلی بهره می برند که زمان بک آپ دهی تقریبی 6 الی 20 دقیقه ای دارند.

در این گونه یوپی اس در حالت عادی یعنی زمانیکه برق شهری هست از طریق مسیر بای پس برق مصرف کننده تامین می گردد و به محض قطعی یا کم و زیاد شدن ولتاژ ورودی ، دستگاه جریان ذخیره شده در باطری را به ولتاژ خروجی متناوب 220 ولتی تبدیل می کند تا مصرف کنندها خاموش نشوند و جریان برق داشته باشند که برای دیتا سنتر ، سرور و جاهای حساس پیشنهاد نمی شود.

منبع تغذیه بدون وقفه ویکی‌پدیا

نوع های آفلاین ، فقط قسمتی از نیازهای ما را برطرف می کنند مثلاً وقتی ولتاژ ورودی خیلی خیلی زیاد شد و یا شارژ کردن باطری.

 در ضمن هیچگونه تثبیتی به ولتاژ را اعمال نمی کنند و همه اعوجاجات و نویز های شبکه مستقیماً وارد مصرف کننده می شوند که باعث کم شدن طول عمر مصرف کننده می شوند.

توان یوپی اس آفلاین

سیستم یو پی اس آماده به کار یا آفلاین در توانهای کم تولید و عرضه می شود یعنی تا 3 کیلو ولت آمپر.

دلیل نامگذاری آفلاین یا آماده به کار به اینگونه سیستم ها این است که در زمان قطعی برق شهری ، فعال شده و مستقر می شوند که نام دیگر آن را کشیک انفعالی هم می گویند.

منبع تغذیه بدون وقفه ، ups offline diagram
ups offline diagram

2- یو پی اس بر خط یا آنلاین :

این سری یوپی اس تکامل یافته سری آفلاین می باشد با این تفاوت که اینورتر دستگاه همیشه روشن است یعنی ولتاژ خروجی ثابت و تثبیت شده است و در زمان قطعی برق شبکه انرژی مورد نیاز دستگاههای الکتریکی متصله را فراهم می کند.

چون این دستگاه همیشه اینورترش روشن است و 24 ساعته کار می کند به همین خاطر به این سری یوپی اس ، ups آنلاین ، برخط و یا دوبل مبدل (ولتاژ ورودی ابتدا به dc و ثانیاٌ به AC تبدیل می گردد) می گویند.

منبع تغذیه بدون وقفه ، ups online diagram
ups online diagram

3-یوپی اس تعامل با خط یا لاین اینتر اکتیو :

Ups های تعامل با خط در شرایط کاری عادی می توانند خروجی ولتاژ را تثبیت کنند از طریق ترانسفورموتور ، یعنی در حالت کاری نرمال ولتاژ ورودی از یک صافی می گذرد و اعوجاجات و نوسانات از آن طریق گرفته می شود و سپس به دستگاه مصرفی انتقال داده می شود.

منبع تغذیه بدون وقفه ، ups line interactive diagram
ups line interactive diagram

معایب :

یکی از ایراد های این سری این است که بازده آن نسبت به سایر یو پی اس ها کم است چون دارای مصرف داخلی زیادی هستند و باتوجه به اینکه حرارت ایجاد شده در این سری یوپی اس خیلی بیشتر از سایر دستگاههای مشابه است یعنی آنلاین و آفلاین ، سبب کاهش عمر خازن و بردهای فرمان آن می شود و فن ها چون می خواهند دستگاه را خنک کنند مجبورند تند کار کنند که زود خراب می شوند و در صورت خراب شدن فن ، دستگاه با حرارت زیاد کار کرده و به بای پس می افتد.

×

سامانه گفتگوی آنلاین

پاسخگوی سوالات شما هستیم.

×