دلیل استفاده از ups

دلیل استفاده از ups

دلیل استفاده از ups ، Ups اختصار و چکیده شدهuninterrup tible power supply  ، سامانه الکترونیکی است که برای پیشگیری از مشکلات و اختلالات موجود در برق شهری مابین برق شهری و مصرف کننده قرار گرفته می شود و از مصرف کننده محافظت می کند.

فراتر از توصیف برای یو پی اس و نوع آن بهتر است در مورد اغتشاشات ، نویز ها و مشکلات برق شهری مسائلی را مطرح کنیم تا کارایی یوپی اس را بهتر درک کنیم.

دلیل استفاده از ups ( یو پی اس)

انواع مشکلات برق شهری :

دلیل استفاده از ups ، شرکت رسام یو پی اس
دلایل بکارگیری از یو پی اس

1 – spike

منظور از اسپایک همان افزایش اتفاقی ولتاژ در برق شهری می باشد که در سیکل متناوب به منحنی مثبت و منفی اضافه می شوند، همچون صاعقه که از مهمترین آنها در تولید اینگونه نوسانها می باشد.

2- Noise

نویز سیگنالی می باشد که باعث نابسامانی در سیگنال اطلاعات می شود و در حدود میلی آمپر تا چند آمپر می باشد و سبب می شود که دستگاههای حساس مانند دستگاههای آزمایشگاهی با عملکردی نامطلوب مواجه گردند.

3- Surge

افزایش ولتاژ لحظه ای را که به اندازه یک سیکل کامل در یک دوره تناوب یا تقریباً 1 دقیقه بر روی شبکه انتقال برق به طول می انجامد را می گویند که علت آن استفاده از الکتروموتور در شبکه برق شهری یا بروز مشکلات در برق منطقه ای می باشد.

4- Sag

Sag یا افت ولتاژ لحظه ای که دقیقاً برعکس Surge  می باشد یعنی ولتاژ به مدت 1 سیکل متناوب یا تقریباً یک دقیقه در شبکه برق منظقه ای کاهش می یابد و دلیل آن استارت خوردن دستگاههای بزرگ موتوردار می باشد.

5- Harmonic distortion

اختلالات هارمونیکی معمولاً از بارهای غیر خطی پدید می آیند و دارای طول موجی اضافی با دامنه کم می باشند که فرکانس آن مضرب فرکانس طول موج دامنه اصلی است.

6- Brownouts

Brownouts یا همان کاهش طولانی ولتاژ ، مشابه اختلال Sag  می باشد و فقط در طول مدت با هم فرق دارند که Brownouts دارای مدت کاهش زیادتری می باشد و دلیل آن این می باشد که تولید کننده برق توانایی فراهم نمودن توان مورد نیاز مصرف کننده ها را ندارد.

7-  Black outs

بلک اوت یا همان قطع و گسستگی برق شهری می باشد که در مواردی حساس همچون دستگاههای پرس سبب پایین آمدن ناگهانی پرس می شود که اینگونه مسائل و مشکلات برای اپراتور مشکل ساز می باشد و جان افراد را به خطر می اندازد و یا در سرور ها باعث از بین رفتن داده و اطلاعات مهم می شود.

8 – Frequency Variation

این باره بیشتر در ژنراتورها اتفاق می افتد و معمولاً در برق شهری بوجود نمی آید و معنای آن این است که فرکانس تولید شده با تغییرات مواجه گردیده که به دستگاههای حساس و مهم صدمه می زند.

9- Switching Transient

اینگونه نوسان در اثر راه اندازی موتورهای کبیر بوجود می آید که جریان راه اندازی زیادی دارند و در سرورها و سیستم های حساس که با سوئیچینگ کار می کنند باعث هنگ کردن و یا حتی ری استارت شدن دستگاه می شوند.

UPS 

uninterrup tible power supply  به معنی منبع تغذیه بدون وقفه می باشد که به اختصار ups نامیده می شود که در ایران هم یو پی اس نوشته و مشهور شده است. کار اصلی آن محافظت در برابر دشواری های برق (که در بالا گفته شد) و تثبیت ولتاژ ورودی مصرف کننده ها می باشد.

دلیل استفاده از ups

انواع یو پی اس (UPS)

یو پی اس ها از نظر فن آوری و عملکرد سه گونه می باشند:

  1. یو پی اس آفلاین (کشیک انفعالی)
  2. یو پی اس لاین اینتر اکتیو (تعامل با خط)
  3. یو پی اس انلاین (مبدل دو طرفه یا دوبل کانورژن)
  4.  

دلیل استفاده از ups

یو پی اس آماده به کار یا آفلاین :

معمولاً یوپی اس های آفلاین در توان پایین و با باتری داخلی تولید می شوند و چون شارژر آنها ضعیف می باشد نمی توان باطری آنها را ارتقاء داد. شیوه پیشه این گونه یوپی اس این است که زمانیکه برق ورودی یا همان برق شبکه شهری موجود می باشد مصرف کننده را مستقیماً به آن وصل می کند و هیچگونه عملی روی برق شهری انجام نمی دهد و فقط زمانیکه برق شهری قطع شد برق ذخیره شده در باتری را در مدت چند میلی ثانیه به برق متناوب تبدیل می کند و به مصرف کننده انتقال می دهد.

یو پی اس لاین اینتر اکتیو :

روش کار این دستگاه یوپی اس اینگونه می باشد که در هنگام کار برق شهری را به وسیله ترانسفورماتور تثبیت می کند و انواع نویزها را از بین می برد و در بعضی از یو پی اس های لاین اینتر اکتیو دامنه ولتاژ را هم تصحیح می کنند و با کمی وقفه در حدود میلی ثانیه به خروجی می دهند. این نوع یو پی اس ها چون حائز ترانس هستند بنابراین بازده زیادی ندارند و مصرف داخلی آنها زیاد می باشد و در بعضی مواقع زمانیکه برق شهری قطع می شود دستگاه بیشتر از مصرف کننده خودش مصرف می کند و در ضمن حرارت ایجاد شده در این دستگاهها زیاد می باشد که این امر باعث افت زودهنگام خازن ها می شود.

یو پی اس آنلاین :

یو پی اس آنلاین تکامل یافته سیستم یوپی اس آفلاین می باشد و خروجی را کلاً از ورودی متمایز می کند یعنی ابتدا ورودی را به ولتاژ DC تبدیل و در قسمت بوست ذخیره می کند و در انتها توسط اینورتر آن را تبدیل به ولتاژ AC تثبیت شده و ثابت می نماید و تحویل مصرف کننده می دهد و همزمان باتری ها را شارژ می کند. برای همین به این گونه یو پی اس ، یو پی اس مبدل دو طرفه یا دوبل کانورژن نیز می گویند.

×

سامانه گفتگوی آنلاین

پاسخگوی سوالات شما هستیم.

×